İçeriğe geç

SharePoint Online / Office365 Ortamında Otomatik Olarak Kullanıcı Hesaplarından Çıkış Yapmayı Ayarlamak

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere SharePoint Online / Office 365 tarafında kullanıcıların belirli bir süre işlem yapmadıkları zaman otomatik olarak hesaplarının nasıl çıkış yapılacağını ayarlanabileceğinden bahsedeceğim.

Çoğu şirkette öyledir ama bazı şirketlerde kullanıcı hesap ve veri güvenliği fazlası ile önemlidir. Bu kısımda kullanıcıların başka cihazlarda ya da tarayıcılarda hesaplarını açık unutmalarına karşı böyle bir önlem alınabilir.

Normal şartlarda böyle bir özellik var ama bunun default yapısında süreler çok farklıdır. Bu süreler aşağıdaki gibidir.

  • Office 365 Admin center: 8 saat
  • Outlook Web App: 6 saat
  • SharePoint Online: Kullanıcılar, Oturumumu açık tut seçeneğini belirlediği sürece 5 gün boyunca işlem yapılmaz. Kullanıcı, önceki oturum açmadan 24 saat veya daha uzun süre geçtikten sonra SharePoint Online’a yeniden erişirse, zaman aşımı değeri 5 güne sıfırlanır.

Yukarıda da göreceğiniz gibi her biri farklı süre ve özelliklere sahip olmaktadır.

İlk olarak SharePoint Online sitenize girin.

Sol üst tarafta yer alan 9 noktalı menüye tıklıyoruz.

Eğer giriş yaptığınız kullanıcı yönetici kullanıcısı ise “Yönetim” ya da “Admin” kısmı gözükecektir ve ona tıklayarak Microsoft 365 admin center gidiyoruz.

Gelen sitede sol menü de yer alan en alttaki “Show all” ya da “Hepsini göster” kısmına tıklayarak menülerin hepsini açıyoruz.

Bu kısımda da eğer SharePoint admin olarak bir kullanıcı ile giriş yaptıysanız alt kısında yer alan “Admin centers” altında “SharePoint” seçeneği de gelecektir ve buna tıklayarak SharePoint admine geliyoruz.

“SharePoint admin center” girdikten sonra sol menü de yer alan “Policies” altında yer alan “Access control” seçeneğine tıklayarak bu ayar kısmına giriyoruz.

“Access control” altında yer alan “Idle session sign-out” menüsüne giriyoruz.

Hemen sağ tarafta açılan popup içerisinde “Sign out inactive users automatically” başlığı altında yer alan dropdown “Off” durumundan “On” durumuna çekerek özelliği aktif hale getiriyoruz.

Alt tarafında iki seçenek gelecektir. Biri “Sign out users after” seçeneği bu kullanıcının ne kadar süre sonra çıkışının yapılacağı ve default olarak 1 saat gelmektedir, diğer saatlerden biri de seçilebilir. Diğeri de “Give users this much notice before signing them out” seçeneği bu da çıkış yapılmadan kaç dakika önce kullanıcıya uyarı verileceği sürenin belirlenmesi ve default olarak 5 dakika gelmektedir değiştirmek istenirse seçim yapılabilir.

Bu süre ayarlamaları yapıldıktan sonra “Save” butonu ile ayarlamalarımızı kaydediyor ve işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Kullanıcıya çıkacak olan uyarı mesajı aşağıdaki gibidir.

Kullanıcının çıkışı otomatik yapıldığı zaman da aşağıdaki ekran ile karşılaşacaktır.

Gördüğünüz gibi kullanıcıların otomatik çıkış yapma sürelerini bu şekilde kolaylıkla ayarlayabiliriz.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir