İçeriğe geç

SQL Serverda Giriş İçin Yeni Kullanıcı Tanımlama

Merhaba arkadaşlar bugünki yazımda size SQL server üzerinde kullanıcı tanımlama ve ona yetki atamaları yapabilmeyi anlatacağım.Genelde herkezin başına gelmiştir sql server giriş şifresini unutmak veya başka bir arkadaşınıza da giriş izni vermek istiyorsunuz ama yetkileri farklı olmasını istiyorsunuz gibi sorunları çoğaltabiliriz.

Evet arkadaşlar başlıyoruz. Şimdi ilk öncelikle SQL server kurulu bilgisayarınız da SQL Server Management Studio programını açıyoruz ve “New Connection” diyoruz.

1

 

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır ve “Server Name” kısmında yetkilendirmek istediğiniz adı seçip aşağısında da “Authentication” kısmında ise “Windowa Authentication” u seçip“Connect” butonuna basıyoruz. Burası bizim bilgisayarımızda ama sistemin kurulu olmasından dolayı  şifresiz girebilmekteyiz.

2

 

Burada bağlantı kurduktan sonra gelen database de “Security” dosyasında ki “Logins” dosyasına geliyoruz.

Burada eski kullanıcıları da yönetebilir şifre değişiklikleride yapabilirsiniz. Eğer kurulumda“Windows Authentication” görevi vererek kurduysanız zaten şifre yönetimi yapamayacaksınız.

Yeni bir kullanıcı tanımlamak için “Logins” dosyasına sağ tıklayıp “New Login..” diyoruz.

3

 

Burada “Login Name” yerine yeni kullanıcı adını giriyorsunuz ve altında “SQL Server Authentication” kısmını seçip paralomızı belirliyoruz.

4

 

Bunları da yaptıktan sonra eğer istersek sol taraftaki menüden “Server Roles” kısmını seçerek oluşturduğumuz yeni kullanıcını yapabileceği işleri ayarlayabiliyoruz. Eğer hiç değiştirmeden devam ederseniz bu kullanıcı sadece database görme yetkisi olacaktır.

5

 

Eğer bu kullanıcıyı kendiniz için açtıysanız oradaki tüm görevleri işaretleyip tüm yetkileri verebilirsiniz.

6

 

Gerekli yetkilendirmeleri yaptıktan sonra “OK” butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz. Sonrasında ise “Login” klasöründe yeni oluşturduğumuz kullanıcıyı görebiliriz.

7

 

Bunu tamamladıktan sonra bu server a sağ tıklayıp “Close Connection” deyip bu bağlantıyı kapatıyoruz.

Sonrasında tekrardan “New Connection” deyip oluşturduğumuz kullanıcı ile giriş yapıyoruz.

 

8

 

Burada aynı “Server Name” seçip “Authentication” kısmında ise bu sefer “SQL Server Authentication” kısmını seçtikten sonra “Login” ve “Password” kısımlarını girip “Connect”butonuna bastımız zaman bağlantımızın gerçekleşeceğini göreceksiniz.

9

İlk bağlantınızı gerçekleştirdiğiniz zaman sizde sadece ilk sefere mahsus şifre değişikliği isteyecektir. Bunun sebebi siz bu kullanıcıyı başkasına tanımlamış olabilirsiniz ve onunda değiştirmek isteyebileceği. Eğer yine aynı şifreyi yazar ve “OK” butonuna basarsanız şifreniz değişmemiş olacaktır.

Bağlantınız gerçekleştiği zaman sizin bağlantınızda tanımlı olan bazı databaseler olacaktır ve siz yeni bir proje yapacaksanız yeni bir database tanımlamanız gerekecektir. Bunuda aşağıdaki gibi gerçekleştiriyoruz.

10

 

“Database” klasörüne sağ tıklayıp “New Database” diyoruz.

11

 

“Database name” kısmına yeni database ismi girip “OK” butonuna bastığımız zaman yeni databasimiz oluşacaktır.

12

 

Evet arkadaşlar bu işlemden sonra yeni databese imizi görebiliriz.

Artık Visual Studio üzerinden herhangi bir projeden SQL server ımıza bağlanıp işlem yapabiliriz.

Bunun yanı sıra başka bir yöntem olarakta SQL Serverda SQL Query Kullanarak Yeni Kullanıcı Oluşturmak ve Veri Tabanına Bu Kullanıcı İçin Yetki Tanımlaması Yapmak için yazmış olduğum yazıyı okumak için tıklayınız.

Kolay gelsin 😉

Kategori:SQL Server

5 Yorum

  1. samil samil

    bunların her adımını t-sql karşılığını yapsaydınız çok daha faydalı bir blog yazısı olabilirdi. Bakalım doğru düzgün bir tane bulamazsam iş başa düşecek, ben yazarım artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir