İçeriğe geç

SQL Server Veri Tabanı Yedeği Alma

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sql server database backup olayından yani sql server da yer alan veri tabanımızın yedeğini nasıl alacağımızdan bahsedeceğim.

İlk olarak SQL Server 2014 Management Studio muzu açıyoruz ve sql server ımıza login oluyoruz.

1

Buradan Databases klasörüne girerek sql server ımızda yer alan veri tabanlarını görüyoruz ve yedeğini almak istediğimiz veri tabanını buluyoruz.

2

Yedeğini almak istediğimiz veri tabanımızı bulduktan sonra veri tabanımıza sağ tıklayarak sırası ile “Tasks” ve “Back Up…” tıklıyoruz.

3

Yukarıdaki adımları izledikten sonra karşımıza Back Up Database poppup ekranı gelecektir. Burada Backup Type kısmını Full olarak seçili bırakıyoruz ki tümü ile veri tabanımızın yedeğini alabilelim.

Alt kısımda bulunan Dastination kısmında gelen dosya konumu ise veri tabanımızın yedeğinin bilgisayarımızda hangi konuma ne ad ile kaydedileceğini göstermektedir.

Veri tabanımız bilgisayarımız da “C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.MSSQLSERVER\MSSQL\Backup” dosya konumuna “yunusemrearac.bak” ad ve uzantısı ile kaydedilecektir.

Bu kısımlar da bir sıkıntı yok ise OK butonuna basarak veri tabanı yedeği alma işlemimizi başlatabiliriz.

4

Bu kısımları doğru bir şekilde tamamladıysak karşımıza veri tabanı yedeğinin sorunsuz ve başarılı bir şekilde alındığına dair bir poppup çıkacaktır.

5

Veri tabanımızın yedeğini aldığımız bilgisayar dosya konumuna gittiğimiz zaman veri tabanı yedek dosyamızı görüyor olacağız.

Kategori:SQL Server

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir