İçeriğe geç

SharePoint List Template Dilinin Değiştirilmesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint ortamlarında farklı dillerde yer alan list template lerinin dil dönüşümünün yapılarak istenilen dildeki bir sharepoint sitesine aktararak nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

İlk olarak sharepoint ayarlarımızdan site list template ayarımıza gidiyoruz. Burada dil değişikliği yapacağımız list template imizi seçiyoruz ve üst ribbondan “File” sekmesinden “Download a Copy” ye tıklayarak bir kopyasını indiriyoruz.

Ben C  diskimin içinde bir stp klasörü oluşturarak indirdiğim list template ini bu klasörün içine taşıyorum.

Bu dosyamızın “.stp” olan dosya uzantısını “.cab” olarak değiştiriyoruz.

Oluşan dosyamız içerisini açıyoruz ve içindeki “manifest.xml” dosyasını çıkarıyoruz.

Bu dosyayı düzenliyoruz ve “Language” tagı içerisindeki “LCID” kodunu hangi dil ile değiştirmek istiyorsak onunla güncelleyip kaydediyoruz.

Bu dosyayı tekrardan aynı şekilde .cab uzantılı şekilde ziplememiz geekmektedir ve bunu normal zipleyip değiştirirsek ya da console dışında herhangi bir şekilde yaparsak sorun yaşayacağız.

Onun için cmd yi yönetici olarak çalıştırıyoruz ve komut dizinin de xml dosyamızı tuttuğumuz klasör konumuna geliyoruz.

Konuma geldikten sonra aşağıdaki komut satırını kalın yerleri sırası ile list template liste ismi ve nereye kaydetmesini istediğimizi belirtiyoruz.

makecab “manifest.xml” “DenemeListesi.cab” /L “C:\stp

Bu kodu çalıştırdıktan sonra yukarıdaki gibi bir yazı çıkacaktır ve işlemimiz tamamlanacaktır ve gördüğünüz gibi belirttiğim konuma dosyam kaydedildi.

Tekrardan bu dosyanın “.cab” olan uzantısını değiştirerek “.stp” olarak list template uzantımıza çeviriyoruz.

En son olarakta yüklemek istediğimiz sharepoint sitemizin ayarlarında liste şablonları kısmına gelerek üst ribbondan “FILES” tabından “Upload Document” butonuna tıklayarak list template dosyamızı yüklüyoruz.

Evet gördüğünüz gibi arkadaşlar list template imiz sitemize yüklendi ve dili de değişmiş durumda 🙂

Kategori:SharePoint

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir