İçeriğe geç

Xamarin Android Projesinde Java Versiyon Hatası

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Xamarin android projesinde gelen güncellemelerle birlikte oluşan java versiyon hatasından bahsedeceğim.

İlk olarak bildiğiniz gibi devamlı visual studio ortamındaki tool lara güncellemeler gelmektedir ve sizden son yenilikleri ve gelişmeleri takip ediyorsanız burada gerekli güncellemeleri yapıyorsunuz demektir. Ama bazen bilgisayarımız da bu yeni sürümler için gerekli versiyon sürümleri bilgisayarımızda yüklü olmayabilir veya güncelleme ile istenen sürümde yüklenmemiş olabilir.

En son gelen güncellemeleri yüklediğim zaman projemde yukarıdaki gibi bir hata ile karşılaştım.

Bu hata son güncelleme ile emülatörde java versiyonunun 1.8 versiyonuna ihtiyaç duyması ve benim bilgisayarım da ise javanın 1.7 sürümünün yüklü olmasından kaynaklı olduğu yazmaktadır.

Bu durumda bilgisayarınız da yüklü java ya giderek update yaptığınız zaman yine gerekli sürümün gelmediğini göreceksiniz.

İlk olarak bilgisayarımız da “C:\Program Files (x86)\Java” konumuna giderek istenen sürümün bizde yüklü olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer istenen sürüm bizde yüklü değil ise “http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html” adresine giderek gerekli sürümü işletim sistemimize uygun olanı bularak indirip kuruyoruz.

Gerekli sürüm bilgisayarımızda kurulduktan sonra ister hatanın üstüne tıklayarak ister visual studio dan “Tools -> Options -> Xamarin -> Android Settings” konumuna soldaki menüyü takip ederek geliyoruz.

 

Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir ve burada en üstte yer alan “Java Development Kit Location” kısmında yer alan java jdk versiyon seçimi konumunu göreceksiniz ve onun sağ tarafındaki “Change” linkine basıyoruz.

Burada açılana “Browse For Folder” ekranında aynı lokasyonda olan yüklediğimiz yeni versiyonun dosyasını seçerek “OK” diyoruz.

En son durumda “Java Development Kit Location” kısmında yeni yüklediğimiz versiyonun lokasyonu göründüğünde “OK” butonuna basarak güncellememizi tamamlıyoruz ve yeni sürümü gösterdiğimiz için projemizdeki hatanın da gittiğini göreceksiniz.

 

Kategori:Xamarin

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir