İçeriğe geç

SharePoint Sitede Son Kullanıcıya SharePoint Ribbon Alanı Gösterilmemesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint ortamında son kullanıcılara standart ribbon alanını nasıl gizleneceği hakkında bilgi vereceğim.

Yukarıdaki alan gördüğünüz gibi gelen olarak site veya o sayfa üzerinde yetkisi olan kullanıcılar için daha çok işlevi olan bir kısımdır. Bu kısım çoğu zaman site de sadece okuma ve görüntüleme yetkisi olan kullanıcılar için kötü bir görüntü oluşturmakta ve gereksiz kalmaktadır. Pek bir işlevde sunmadığı için son kullanıcının kafasını da karıştırabilmektedir.

Bu alanı son kullanıcıya gizleyip sadece yetkisi olan ve işlem yapacak kişilerde görünmesini sağlamak için masterpage imize gidiyoruz.

Masterpage imizde yukarıdaki div tagımızı buluyoruz.

Bu div tagımıza üsteki gibi class ve style attributelerimizi ekleyiyoruz.

Bu tagımızın hemen altına ise yukarıdaki kod parçasını ekleyerek masterpage imizi publish etmemiz yeterki olacaktır. Burada yetki seviyesini belirleyen kısım “PermissionsString” attiribute içinde yer alan parametredir.

Yukarıda bu değişkenin yetki seviyelerine göre alacağı değişkenleri görebilirsiniz.

NOT: Eğer masterpage sayfanız Designer Manager dan Snippet Gallery ile oluşturulmuş ise oradaki Design Menüsünden Security Trim kısmından HTML Snippet kodunu oluşturarak html inize eklemeniz gerekmektedir.

O zamanda yukarıdaki yetki gibi istenirse masterpage html kısmında

kısmının hemen üstüne snippet html den aldığımız kodun

kısmına kadar ki kısım eklenecektir ve “DefaultContentBlock” classının style dosyaları silinecektir. Daha sonra bu div in kapanma tagı ve sonrasındaki kodlar

kodundan sonra eklenerek masterpage tamamlanacaktır.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir