İçeriğe geç

SharePoint Kurulum Öncesi Çalıştırılan Products Preparation Tool Sistem Gereksinimi Ön Yükleme Uygulaması Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere SharePoint kurulumu yaparken sistem gereksinimi ön yükleme uygulaması olan products Preparation tool çalıştırdığımız zaman yükleme aşamalarında çıkan hatalardan ve bu hataların çözümünden bahsedeceğim.

Yukarıda çıkabilecek hatalardan bir tanesinin örnek ekran görüntüsünü görmektesiniz. Bu ekran hata görntüsünden baktığımız zaman application server role ve web server (IIS) role kurulumlarının yapılamadığından bahsetmektedir.

Bu hata internette araştırıldığı zaman windows feature listesinden web server (IIS) aktif etmemiz gerektiğini ve sorunun çözüleceğini yazmaktadır ve bu işlemi yaptıktan sonra tekrar çalıştırdığımızda aynı hatayı tekrar aldığımızı görmekteyiz.

Aslında sorun sadece Web Server (IIS) feature açılması yeterli değildir ve bu roller kurulumu için farklı featurelarında aktif edilmesi gerekmektedir. Bunun gibi diğer tüm aşamalar içinde aktif olması gereken bir featurelar vardır.

Bu featureların hepsi aktif edildiği zaman sorunsuz bir şekilde ön yüklemedeki tüm gereksinimler yüklenecektir.  Bunun için aşağıdaki adımları izlerseniz bu işlemi en hızlı şekilde tamamlayıp işleme devam edebilirsiniz.

  • Windows Server diskini kurulum yapılacak makinesinde bir sürücüye month etmemiz gerekiyor.
  • Powershell uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz.

  • Yukarıdaki powershell kodunu ekrana yazarak çalıştırıyoruz.
  • Sorunsuz bir şekilde kodun çalışmasının bitmesini bekliyoruz.

Yukarıdaki adımları tek tek sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra sunucunuz hem ön kurulum hem de sharepoint kurulumu için hazır hale gelmiş olacaktır.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir