İçeriğe geç

SharePoint SiteMap.xml Özelliği İle Gelen Her Sayfadaki Canonical Link Tagını kaldırmak

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint ortamında canonical link özelliğini nasıl kaldıracağınızdan bahsedeceğim.

Herhangi bir sharepoint projesini web sitesi olarak dışarıya açtığınız zaman ve sharepointin default sitemap xml oluşturma ve seo özelliklerini kullanabiliriz. Bununla ilgili SharePoint Sitemap XML Dosyasının Otamatik Oluşturulması, Hangi Sayfaların Ekleneceğinin Ayarlanması ve Otomatik Olarak Güncellenmesini Sağlamak adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Sharepointin default seo özelliklerini kullandığınız zaman otamatik olarak her sayfaya aşağıdaki gibi canonical link tagı eklemektedir. Bu adres her sayfada bulunulan sayfanın adresini içermektedir.

Burada da göreceğiniz gibi eklenecek olan site adresinin sonuna “:443” port numarasını da eklemektedir. Hatta bunu sitemap xml dosyasında da görebilirsiniz. Canonical link adresinde bu ip adresinin görünmesi istenmeyebilir ve bundan dolayı bu link adreslerinin sayfadan kaldırılması seo için daha iyi olabilir. Ya da siz bunu kaldırarak custom şekilde kendiniz ekleyecek şekilde bir geliştirme yapabilirsiniz.

Default özellikte gelen bu özelliği kaldırmak için her bir sharepoint sunucuna giderek “C:\Program Files\Common Files\microsoft shared\Web Server Extensions\16\TEMPLATE\FEATURES\SearchEngineOptimization” dosya konumuna gidiyoruz.

NOT: Burada konumda yer alan “16” klasörü sharepoint sürümüne göre değişiklik gösterebilir.

Bu konuma gittiğimiz zaman burada yer alan XML dosyalarından “SearchEngineOptimization.xml” dosyasını açıyoruz. XML dosyamızda aşağıdaki gibi veriler yer almaktadır.

Burada yer alan bilgileri seo tarafında yer alan ve sayfada görünen bilgiler ve ayarları ile ilgili bilgiler olacaktır. Bu dosyada yer alan aşağıdaki control tagını kapatıyoruz ya da siliyoruz.

Bu değişikliği yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde dosyamızı kaydediyoruz ve “IISRESET” atarak yapılan değişikliğin sistemde gerçekleşmesini sağlıyoruz.

Bu işlemlerden sonra sayfanın kaynak kodunda canonical link gelmeyecektir. İsteğe bağlı siz custom olarak oluşturabilirsiniz.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir