İçeriğe geç

C# ile Uzun Bir String Değişkenininde Bulunan Cümlenin Uzunluğunu Sonunda Tam Kelime Kalacak Şekilde Kısaltmak

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere C# ile uzun bir string değişkende bulunan bir cünlenin uzunluğunu kısaltırken kısaltma işleminin sonunda tam kelime kalacak şekilde nasıl kısaltabileceğimizden bahsedeceğim.

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir string değişkenimizin olduğunu düşünelim.

Burada gelen değişkenimizde sadece ilk 200 karakterimizin alınmasını istediğimizi varsayarak kodumuzu yazmaya başlayalım.

İlk olarak bir if içerisinde bu yazımızın 200 karakterden küçük mü büyük mü olduğunu kontrol etmemiz gerekiyor. Eğer küçük ise herhangi bir işlem yapmamıza gerek kalmayacaktır.

Eğer 200 karakterden büyük ise bu bu textimizin içerisinden son 200 karakterden başlayarak ilk boşluk karakteri gelen sıramızı bulmamız gerekecek ki kelimemiz yarım kesilmemiş olsun.

Bunun içinde “LastIndexOf” kullanıyorum.

Burada pos değişkeni bize belirlediğimiz karakter sınırına en yakın biten cümlenin index numarasını verecektir. Şimdi ise tek yapmamız gereken “Substring” kullanarak bu index numarasına kadar olan yazıyı almamız kaldı. Tabi bu kısaltma olduğu için de sonuna “…” ekliyoruz.

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra belirlediğimiz karakter sınırına ek yakın kelimeye kadar cümlemizi kısaltmış oluyoruz.

Bu kodumuzu bir araya getirdiğimizde son güncel kodumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

Burada “longText” değişkenine gelecek cümleyi istediğiniz gibi ayarlayarak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Kategori:Windows Form - C#

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir