İçeriğe geç

Microsoft TLS 1.2 Günvenlik Protokolü Güncellemesi Sonrası SharePoint Ortamlarına Bağlanırken Alınan “The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send” Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Microsoft tarafından 2018 yılında alınan ve sistemlerin güvenlik protokolünün TLS 1.2 olarak güncellenmesini önermesi ve çoğu sistemde de bunu zorunlu kılması sonucu client context veya powershell ile sharepoint ortamlarına bağlantı yapılırken alınan “The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send” hatasından ve çözümünden bahsedeceğim.

Bununla ilgili Microsoft tarafından yayınlanan Preparing for TLS 1.2 in Office 365 and Office 365 GCC yazısını okuyabilirsiniz.

Yukarıda göreceğiniz gibi hem console uygulamasında hem de powershell ekranında verilen hata ekran görüntülerini paylaştım. Bu hataların çözümü için aşağıdaki adımları yapmanız gerekmektedir.

Eğer console uygulaması yazıyorsanız burada yapacağınız iki yol vardır. Bunlar:

  • Uygulamanızın .Net Freamwork versiyonunu 4.6 veya daha üst bir versiyona çekmeniz gerekmektedir.
  • Kodunuzun içine en başa güvenlik protokolünün TLS 1.2 versiyonunda çalışmasına zorlayacak olan aşağıdaki kodu eklemeniz gerekmektedir.

Eğer powershell üzerinde çalışıyorsanız kullandığınız powershell uygulamasının günvenlik protokolünü aşağıdaki powershell komutunu kullanarak TLS 1.2 olarak güncelleyip powershell uygulamasını tekrardan başlatarak kodunuzu sorunsuz şekilde tekrardan çalıştırabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları sorunsuz bir şekilde tamamladıktan sonra kodlarınız hata vermeden çalışmaya başlayacaktır.

Kategori:SharePoint

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir