İçeriğe geç

SharePoint OnPrem Versiyonda Sol Tarafta Bulunan Ağaç Menü Görünümünün Gizlenmesi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint onprem versiyonlarda bulunan ve default tema da gelen sol ağaç menüyü nasıl gizleyebileceğinizden bahsedeceğim.

Yukarıda da göreceğiniz gibi default yapıda bir sol menü gelmektedir ve bu menü hem sistem tarafında hem de ön yüz tarafında tüm sayfalara gelmektedir.

Bu menüyü kaldırmak için size iki tane yöntem göstereceğim tercihinize göre size uygun olanını seçebilirsiniz.

İlk yöntemimiz sharepoint ayarlarından bu özelliği kapatmak. Bunun için site ayarlarına gidiyoruz.

Burada karşmıza çıkan ayarlar kısmında yer alan “Look and Feel” başlığı altındaki “Tree view” olana tıklayarak ayar sayfamıza ulaşıyoruz ya da direk adresimizin sonuna “/_layouts/15/navoptions.aspx” ekleyerekte gidebiliriz.

Gelen ayar ekranımızda “Enable Quick Launch” başlığının karşısında yer alan yine aynı başlıklı olan check box kutumuzdaki tik işaretini kaldırarak “OK” butonu ile de değişikliğimizi kaydediyoruz.

Yukarıdaki yöntem tüm sharepoint sayfalarında bu menüyü gizleyecektir ama siz bu menüyü kullanıyorum ve sadece belirli sayfalarda gelmesini istemiyorum diyorsanız bunun için aşağıdaki css kodunu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki css kodunu koyduğunuz ve etki eden sayfalarda sol menü gizlenecektir. Diğer css kodu da sol menü gizlenmesinden dolayı oluşacak sol taraftaki boşluğu kapatmak için eklenmiştir.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir