İçeriğe geç

SharePoint’te Disable LoopBack Check Sorunu

Merhaba arkadaşlar sizlere SharePoint ortamında Yeni Web Application Oluşturma konusunu anlatmıştım. Şimdi ise bu işlemi yaptıktan sonra sıkça karşılaşacağınız bir sorundan bahsedeceğim.

SharePoint ortamında sitenizi oluşturdunuz ve siteniz sorunsuz bir şekilde açılıyor ama site collection tanımladığız zaman belirlemiş olduğunuz site yönetici bilgileri ile giriş yaptığınız halde siteye giriş yapamayıp login paneli devamlı karşınıza geliyorsa eğer Disable LoopBack sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda site kurulumu ile ilgili bir yanlışlık yaptığınızı düşünmenize gerek yok ve sadece bu site değil kuracağınız bütün sitelerde bu sorun ile karşı karşıya geleceksinizdir.

Bu sorunu tamamen çözmek için ise serverın Regedit’in de ufak bir değişik yapmanız gerekecektir ve artık o serverda bu sorunla karşılaşmayacaksınız.

İlk olarak server da Regedit diye aratıp yöneticimizi açıyoruz. Sonrasında aşağıdaki dosya yolunu izliyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> CurrentControlSet -> Control -> LSA

Yukarıda ki yolu izleyip LSA klasörünün içine ulaştıktan sonra bu klasörün içinde sağ tıklayarak DWORD(32-bit) Value dosyası oluşturuyoruz. Oluşturulan dosyanın adını “DisableLoopBackCheck” olarak belirleyip değerini de “1” olarak girip kaydediyoruz.

Bu işlemleri doğru bir şekilde tamamlayıp serverımızı yeniden başlattıktan sonra sitemize ilk doğru login denemesi ile giriş yapmış olacağız 🙂

Kategori:SharePoint

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir