İçeriğe geç

Office 365 Custom App Launcher Tiles ( Özel Uygulama Başlatıcı Kutucuklar ) Ekleme ve Düzenleme

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Office 365 ortamında sol üst kısımda gelen “App Launcher Tiles” kısmına özel bir uygulama ekleme işleminin nasıl yapılacağını ve daha önceden eklenen uygulamarı da nasıl düzenleyip ya da silebileceğinizden bahsedeceğim.

Yukarıdaki gördüğünüz alan SharePoint de dahil olmak üzere bütün Office 365 ürünlerinde gelen ve bir uygulama menüsüdür. Buraya kendi sharepoint siteniz ya da başka herhangi bir adresi ekleyerek kolay erişime sunabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak “https://admin.microsoft.com/” adresine gidiyoruz. Buraya yönetici olan bir uygulama ile giriş yapmamız gerekmektedir.

Sol menü de eğer daha önce sabitlenmemiş ise “Settings” kısmı gelmeyecektir ve bunun için en altta yer alan “Show all” tıklamanız gerekmektedir.

Sol menüde gelen “Settings” altında bulunan “Org settings” menüsüne giriyoruz.

“Org settings” menüsünde gelen tablardan “Organization profile” tabına tıklayarak gelen menüde “Custom app launcher tiles” kısmına tıklıyoruz.

Sağ tarafta açılan popup kısmında hem yeni ekleme hem de daha önceden ekledikleriniz var ise bunların listesini göreceksiniz. Ben daha önce eklemediğim için bir liste gelmeyecektir. Yeni ekleyeceğimiz için “Add a custom tile” tıklıyoruz.

Ben burada örnek olarak Google sitesini ekliyorum. “Tile name” kısmına görünecek uygulamanın adını yazıyoruz. “URL of website” kısmına tıklandığı zaman gidecek adres linkini ekliyoruz. “URL of tile image” kısmına uygulamanın kutusunda görünecek olan resim adresini eklenmesi gerekmektedir. Burada public bir resim adresi ve formatı olması gerekmektedir. “Description” kısmında ise bu uygulama ile ilgili açıklama girişi yapıyoruz. Bütün alanları uygun şekilde eksiksiz doldurduktan sonra “Save” butonu ile kaydediyoruz.

Ekleme işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandığı zaman yine app listesine bizi yönlendirecektir ve yeşil bir uyarı mesajında tile eklemesinin tamamlandığı mesajı çıkacaktır ve aşağıdaki listede eklenen uygulamanın görsel ve adını listeleyecektir.

Ekleme işleminden sonra herhangi bir Office 365 ürün ekranında uygulama menüsünü açıp alt kısında yer alan “All apps” tıkladığımızda tüm uygulamalara gittiğimizde eklediğimiz uygulamayı görebileceğiz.

Tüm uygulamalar listesinde eklediğimiz uygulamamızı görüyoruz ve bunun ana uygulamalarda da görünmesini istiyor isek uygulamanın sonunda yer alan üç noktaya tıklayarak gelen menüde “Pin to launcher” tıklayarak ana menüye bu uygulamamızı sabitleyebiliriz.

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz gibi uygulamamızı sabitlediğimiz için menümüzde de görünecektir. Diğer kullanıcılarda erişebilecektir.

Eğer daha önce eklediğiniz bir uygulamayı kaldırmak ya da düzenlemek isterseniz. Ekleme ekranına tekrar giderek uygulama listesinde yer alan uygulamalardan düzenlemek ya da silmek istediğiniz uygulamanın sonundaki üç noktaya tıklıyoruz. Burada “Edit custom tile” seçerek uygulamayı düzenleyebilir ya da “Delete custom tile” diyerek uygulamanızı tamamanen silebilirsiniz.

Kategori:Microsoft Azure ve Microsoft 365

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir