İçeriğe geç

SharePoint Online Tarafında Web Application Siteleri İçin Depolama Limit Sınırını Kaldırma

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint online tarafında oluşturulan web application sitelerinin tanımlanan site depolama limitinin nasıl kaldırılacağından bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi sharepoint online tarafında tüm web application için toplam bir alan verilir. Bunun için “https://portalname-admin.sharepoint.com/” adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bura da “portalname” yazan kısma kendi sharepoint adresinizi yazmanız gerekmektedir.

Sharepoint admin center giriş yaptıktan sonra sol menüde “Sites” menüsünün altında yer alan “Active sites” alt menüsüne tıklıyoruz.

Aktif sitelere girdiğiniz zaman sağ üst köşede sharepoint online için sizin toplam alanınız ve kullandığınız alan kısmını göreceksiniz.

Yeni bir site oluşturduğunuz zaman “Advanced settings” altında bu site için verilecek depolama alanı limitini belirleyebilirsiniz.

Daha önceden oluşturulan bir siteye de tıkladığınız zaman o site için ayrılan boyutu “Storage limit” başlığı altında görüp düzenleyebilirsiniz.

Aynı şekilde bir site seçildiği zaman üst menüde çıkan “Storage” seçeneğine tıklayarak tanımlanan alanı görebilir güncelleyebilir ve doluluk oranına göre bildirim gelmesini ayarlayabilirsiniz.

Tüm bu süreçleri yapmadan ve birden fazlada siteniz var ve bunlar arasındaki alan yönetimi ile de uğraşmak istemiyorsanız sitelerdeki alan sınırlandırmayı kaldırabilirsiniz. Bu saye de var olan tüm siteler toplam boyuttan herhangi bir sınırlandırma olmadan kullanabilecektir. Bunu ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bunun için sharepoint admin center sitesindeki sol menüde “Settings” menüsüne tıklayarak ayar menüsüne gitmeniz gerekiyor.

Gelen ayar menüsünde yer alan “Site storage limits” ayarına tıklamanız gerekiyor. Zaten burada en sağ tarafta “Current value” kısmında “Manual storage limits” olarak ayarlı olduğunu göreceksiniz.

Açılan sağ menüde “Automatic” seçeneğini seçerek alttaki “Save” butonu ile kaydetmemiz gerekiyor.

Bu ayarlamadan sonra ayar sayfasındaki “Site storage limits” kısmında “Current value” kısmının “Automatic storage limits” olarak güncellendiğini göreceksiniz. Bu işlemden sonra tüm web applicationlarda otomatik depolama alanı kullanımına geçecektir.

Bu ayarlamadan sonra yeni web application oluşturduğunuzda “Advanced settings” kısmında site veri depolama alanı tanımlama kısnının gelmediğini göreceksiniz.

Aynı şekilde var olan bir sitenin üstüne tıklayarak detayına gittiğiniz zaman detayında da yukarıdaki gibi depolama alanı bilgisi görünmeyecektir.

Bununda yanı sıra aktif sitelerde bir tanesi seçildiğinde üstündeki menüde “Storage” seçeneği gelmeyecektir.

Yukarıda da gördüğünüz gibi yaptığımız ayarlama sayesinde sitelerde bir depolama alanı limiti olmadan tüm sitelerim toplam alanın tamamını kullanabilmesini sağlayabiliriz.

 

 

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir