İçeriğe geç

SharePoint “Session state can only be used when enableSessionState is set to true” Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint ortamlarında Session State kullandığınız zaman ya da bir taşıma da karşınıza çıkabilecek bir hatadan ve bu hatanın çözümünden bahsedeceğim.

Hata Mesajı:

Session state can only be used when enableSessionState is set to true, either in a configuration file or in the Page directive. Please also make sure that System.Web.SessionStateModule or a custom session state module is included.

SharePoint ortamında session state kullandığınız zaman ve sunucunuzda session state konfigürasyonu yapılmamış ise yukarıdaki hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hata için kullanabileceğiniz üç tane genel kullanım yönteminden bahsedeceğim.

1. Yöntem:

İlk yöntemimiz powershell script kullanmak. Bunun için aşağıdaki 2 tane powershell scriptinden birini kullanarak yapabilirsiniz.

Ya da

Burada ikinci script kodunda yer alan “SessionStateDatabase” yerine session state için oluşturulacak veritabanı adınızı yazıyorsunuz, “localhost” yerine de veritabanı sunucu adını yazıyorsunuz ve “120” yerine de session time out sürenizi belirleyebilirsiniz.

2. Yöntem:

Sharepoint sunucunuza gidiyorsunuz. Burada “IIS (Internet Information Services)” gidiyoruz ve “Sites” altında yer alan sitelerden bu sorunu yaşadığımız siteye girerek “IIS” tabında yer alan “Modules” giriyoruz.

Buraya girdikten sonra sağ tarafta yer alan “Actions” menüsünde “Add Managed Module…” tıklıyoruz ve açılan popup içerisinde “Name” kısmına “Session” ve “Type” kısmına da “System.Web.SessionState.SessionStateModule” ekleyip “Ok” diyerek kaydediyoruz.

3. Yöntem:

Bir diğer yöntemde sorun yaşanan sitenin “web.config” dosyasına giderek “enableSessionState” değerini “true” olarak değiştirebiliriz.

Yukarıda bahsettiğm üç yöntemden birini kullanarak ya da daha farklı yöntemlerler de session state aktif ederek bu hatayı giderebilirsiniz.

Kategori:SharePoint

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir