İçeriğe geç

SharePoint Online Üzerinde Üst Menüde Bulunan Arama Kutusunu Genel Veya Site Bazlı Kapatmak

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint online tarafta bulunan ve üst menü de yer alan arama kutusunu sharepoint özelliklerinden nasıl kaldırabileceğinizden bahsedeceğim.

Yukarıdaki örnektede göreceğiniz gibi sharepoint online tarafta default olarak ribbon da gelen bir arama kutusu bulunmaktadır.

Bunu kapatmak için kullanabileceğiniz 3 yöntem bulunmaktadır. Bunun için ihtiyacınıza göre aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak yapabilirsiniz.

 • İlk ve en kolay yöntemlerimizden biri klasik yöntem olan css kodu yazarak gizlemektir. aşağıdaki css kodunu gizlemek istediğiniz sayfaya ya da genel olarak master page eklerseniz ona göre etki seviyesini belirleyebilirsiniz.

Tabi burada eğer css bilgisi bilen biri var ise bu kısmı rahatlık ile kaldırabilir ya da değiştirebilir. Diğer yöntemler bu yönteme göre daha güvenilir olacaktır.

 • İkinci yöntemimiz ise powershell scripti yazarak bunu sharepoint özelliklerinden kapatabilirsiniz.

Yukarıdaki kod kısmında “$SiteURL” isimli parametreye hangi site özellinde bu değişikliği yapacak iseniz o site adresini yazmanız gerekmektedir.

Diğer bir kısım ise “$Web.SearchBoxInNavBar” kısmına atanan değerdir. Buraya yazılan sayı 3 olacak ise tamamen gizlenmesi anlamına gelmektedir. Bu kısımın alacağı parametrelerde aşağıdaki gibidir.

  • Inherit = 0
  • AllPages = 1
  • ModernOnly = 2
  • Hidden = 3
 • Son yöntemimiz ise PnP Powershell scripti kullanarak gizleyebiliriz.Bunun içinde aşağıdaki pnp scriptini kullanabilirsiniz.

Burada da “$SiteURL” parametresine değişiklik yapacağınız site adresini yazmanız gerekmektedir.

En alt kısımda yazan kod tarafında da “Hidden” olan yerede bir önceki yötemde bahsettiğim parametrelerin isimlerini yazarak kullanabilirsiniz. Tabi burada bir de “Web” yazan kısmı da “Site” olarak değiştirerek bu script etki edeceği alanı değiştirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi yukarıda bahsettiğim şekilde 3 ayrı yöntem ile de arama özelliğini gizleyebilirsiniz.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir