İçeriğe geç

SharePoint Online Liste Veya Doküman Kütüphanesinde Bulunan “Excel’e Aktar (Export to Excel)” Butonunu Devredışı Bırakma

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint online ortamlarında bulunan listedeki verileri excel aktarmanızı sağlayan “Excel’e Aktar (Export to Excel)” butonunu nasıl disable edebileceğinizi bahsedeceğim.

Bazen listeye erişim sağlayan kullanıcıların listedeki verileri görmelerini ama bunları toplu şekilde bir excel verisi olarak almalarını istemeyebilirsiniz.

Yukarıdaki butonu kapatabilmeniz için size toplam 3 yöntem önereceğim ihtiyacınıza veya duruma göre istediğinizi kullanabilirsiniz.

1 – SharePoint Yetki Seviyesi

İlk yöntemimiz sharepoint yetki seviyelerinden yeni bir yetki seviyesi oluşturarak bu kutüphane ya da listeye erişim vereceğiniz kullanıcılar için bu yetki seviyesini vermeniz olacaktır.

Bunun için site ayarlarından site yetkilerine geliyorsunuz veya direk olarak “/_layouts/15/user.aspx” adresini sharepoint adresinizin sonuna ekleyebilirsiniz.

Açılan ekranda üst tab kısmında yer alan menüden “PERMISSIONS” başlığı altında yer alan “Permission Levels” tıklıyoruz ve yetki seviyeleri sayfasına gidiyoruz.

Burada gelen ekranda default gelen yetki tipleri varsa eğer sizin eklemiş olduğunuz yetki tipleri gelecektir. Bu kısımda yeni bir yetki seviyesi eklemek için “Add a Permission Level” tıklayarak yeni bir yetki seviyesi ekleme ekranına gidebiliriz ya da adresimizin sonuna “_layouts/15/addrole.aspx” ekleyerek gidebiliriz.

Burada yetkilerinizi tanımladıktan sonra dikkat etmeniz gereken kısım “Site Permissions” başlığı altında yer alan “Use Client Integration Features – Use features which launch client applications. Without this permission, users will have to work on documents locally and upload their changes.” olanın seçili olmaması gerektiğidir. Daha sonradan bu yetkiyi gerekli liste veya kütüphanedeki kullanıcılarınıza tanımlamanız gerekmektedir.

Not: Bu yetkiyi vermeme durumunda sadece excel aktarma özelliği değil yeni app ekleme ya da dosya yöneticisinde aç gibi diğer özelliklerinde disable olacağını unutmayın.

2 – CSS Kullanarak Gizleme

Diğer bir yöntemimiz ise arkadaşlar sayfa içerisine ya da gerekli olacak masterpage vs gibi alanlara aşağıdaki cssleri eklediğiniz zaman bu buton gizlenecektir.

Eğer liste veya doküman kütüphanesi görünümünüz modern görünüm ise aşağıdaki css eklemeniz gerkemektedir.

Eğer liste veya doküman kütüphanesi görümünüz klasik görünümde ise aşağıdaki css eklemeniz gerekmektedir.

3 – JSON ile View Formating Özelliğini kullanarak

Bunun için sayfanın sağ tarafında yer alan görünüm dropdown “All Documents” tıklıyoruz bu custom listelerde “All Items” olarak görünmektedir. Ona tıklayıp açtığımız da alt tarafta “Format current view” seçeneği çıkacaktır ve ona tıkıyarak sağ popup açılmasını sağlıyoruz.

Açılan sağ popup kısmında en altta yer alan “Advanced mode” seçeneğine tıklayarak gelişmiş modu aktif hale getiriyoruz.

Bu özellik ile birlikte bize bir JSON editör açacak ve burada yer alan json kodu silerek aşağıdaki json kodu oraya ekliyoruz. Burada üst kısımda yer alan “Choose layout” kısmında “List” seçili olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Burada yukarıda alana aşağıdaki json kodumuzu ekleyerek kayıt ediyoruz.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar özelliklerine veya ihtiyacınıza göre bu üç yöntemden birini kullanabilirsiniz.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir