İçeriğe geç

SharePoint Online Ortamında Yayımlama Altyapısı (Publishing Infrastructure) Özelliğini Kullanmadan Liste Veya Kütüphanelerde Derecelendirme Ayarını (Rating Settings) Aktif Etme

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere sharepoint online ortamlarda kullanabileceğiniz güzel bir yöntemden bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi sharepoint listeleri ve kütüphanelerinde derecelendirme ayarı olarak yani rating settings olarak geçen ve aktif ettiğimiz zaman her bir öğe de derecelendirme ya da beğenme özelliğini kullanabilmekteyiz.

Bu özellik sadece yayımlama sitesi yani publishing site olarak oluşturulan sitelerde veya diğer sitelerde yayımlama altyapısı özelliğini yani publishing infrastructure feture aktif ettiğimiz zaman gelmektedir.

SharePoint Online ile birlikte hayatımıza modern design girdi ve bu yapıda yayımlama özelliklerini kullanmayabiliriz. Ama bu durumda da liste veya kütüphanelerin ayarlarına gittiğimiz zaman derecelendirma ayarınında olmadığını göreceksiniz.

Bu özelliği kullanmak istiyorsunuz ama yayımlama (publisihing) özelliğini aktif etmek istemiyorsanız. Sadece bunu aktif edebilmenizi sağlayan bir özellik mevcut ama bu ön yüzde görebileceğiniz bir özellik değil. Bunun için aşağıdaki powershell kodunu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki powershell kodunda yer alan “https://yunusemrearac.sharepoint.com” adresi yerine özelliği aktif etmek istediğiniz sitenin adresini yazarak “SharePoint Online Management Shell” yönetici olarak açık ilen çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki adımları sorunsuz bir şekilde takip ederseniz ve powershell kodunuzun hatasız bir şekilde tamamlandı ise listenizin tekrardan ayarlar kısmına geldiğiniz zaman “General Settings” başlığı altında “Rating settings” seçeneğininde geldiğini göreceksiniz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi özelliğimiz aktif oldu ve tanımlama yaptığımız sitedeki tüm listelerde kullanabiliriz. Eğer başka sitelerde de bu özelliği kullanmak isterseniz bu ayarı her bir site için tekrar yapmanız gerekecektir.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir