İçeriğe geç

SharePoint 2019 SMTP Authentication Ayarlarken Alınan “Couldn’t store the SMTP password. The application credential key wasn’t found on the local server or there was an encryption error.” Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar bugün sizelere SharePoint 2019 ile gelen SMTP Authentication özelliğini kullanırken alınan “Couldn’t store the SMTP password. The application credential key wasn’t found on the local server or there was an encryption error.” hatasından ve bu hatanın çözümünden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi sharepoint 2019 öncesi versiyonlarda Outgoing email ayarlaması yaptığınız zaman burada giriş yaptığınız stmp bilgisi ve email adresinde email adresinin “SMTP Relay” özelliğinin açık olması yani mail adresi üzerinden şifresiz mail gönderebilmesi gerekmekteydi.

Sharepoint 2019 ile artık relay özelliğine gerek kalmadan smtp authentication ayarlayabilip configuration ayarlarını yapabilmekteyiz.

Sharepoint Central Admin tarafında Outgoing Email ayarına geldiğiniz zaman yukarıdaki gibi bir alan çıkacaktır. Burada smtp sunucunuza login olacağınız kullanıcı adı ve şifresini girerek kullanabilir ya da yine eski yöntemi seçerek aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Ancak parolayı depolamadan önce SMTP kimlik doğrulaması, gruptaki her SharePoint sunucusunda bir uygulama kimlik bilgisi anahtarı gerektirir. Kimlik doğrulamayı ayarlamaya çalışmadan önce anahtar ayarlanmamışsa, aşağıdaki hata oluşur.

Uygulama kimlik bilgisi anahtarını ayarlamak için, her SharePoint sunucusunda aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekmektedir. Burada “application credential key” yazan yere SMTP parolasını şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılacak paroladır.

Aynı uygulama kimlik bilgisi anahtarını kullanarak gruptaki her SharePoint sunucusunda komutu çalıştırmanız gerekmektedir.

Eğer bu tanımlamada yanlışlık yaptıysanız veya silmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanarak silebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri her bir sharepoint sunucusunda sorunsuz bir şekilde çalıştırırsanız eğer ayarlamayı yaparken herhangi bir hata ile karşılaşmadan outgoing email ayarlarında smtp konfigürasyonunu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir