İçeriğe geç

SharePoint Online Üzerinde Yer Alan Liste ya da Kütüphanelerin Url İsimlerini (Benzersiz İsimlerini) Güncelleme

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint onprem kullanıcıları için çok sıkıntılı olan ama sharepoint online tarafında da çözümü olan güzel bir yöntemnden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi sharepoint üzerinde bir liste ya da kütüphane oluşturduğunuz zaman ilk verdiğiniz isim listeniz için url adresi ve benzersiz isim olarak tanımlanır. Bunu sonradan değiştiremezsiniz listeyi silerek tekrar oluşturmanız gerekmektedir. Ondan dolayı da ilk oluşturmada Türkçe karakter ya da boşluk gibi benzersiz karakterler kullanmamaya dikkat eder oluşturduktan sonra görünen ismini güncelleriz.

SharePoint tarafında listenin datalar ile yedeğini alarak kısa bir süre de yeniden oluşturabiliyoruz ki tabi bu da belirli bir boyuta kadar imkan sağlamaktadır. SharePoint online tarafında bunu değiştirmek için kolay bir powershell scriptimiz bulunmaktadır.

Örnek olarak mesela ben ilk listeyi oluşturduğum kısımda Türkçe karakterler ve boşluk olacak şekilde yazarak listemi oluşturuyorum.

Bu listemin ismini böyle verdiğim zaman aşağıdaki gibi bir url yapısına sahip olacaktır.

Bu yapı bazı tarayıcılarda da farklı bir görünümde %20 gibi karakterlerle görünecektir.

Aşağıdaki powershell scriptini kullanarak site adresinizi, liste adınızı ve yeni url adresinizi yazarak güncelleme yapabilirsiniz.

Ya da bunu alternatifi olarak aşağıdaki pnp powershell script kodunu kullanabilirsiniz.

Bu kodlar güncellemeyi yaptığımız zaman aşağıdaki gibi liste adresimizin değiştiğini göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi basit ve hızlı bir şekilde sharepoint online üzerinde yer alan listemin url adresini yani benzersiz adını güncelleyebildim.

 

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir