İçeriğe geç

SharePoint 2016 App Launcher Kısmına Kendi Özelleştirmemizi “Custom Tile” Olarak Yapmak

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere “SharePoint 2016” sürümünde olan sol üst tarafta 9 noktalı menüye tıklayınca gelen “App Launcher” kısmına kendi “Custom Tile” larımızı nasıl ekleyeceğimizi göstereceğim.,

Not: Bu özelliği kullanabilmek için SharePoint 2016 Feature Pack 1 versiyonunun yüklü olması gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğim gibi sharepoint 2016 sitesinde üst menüde ribbon da yer alan menüde gelen “Haber Akışı”, “OneDrive” ve “Siteler” kısmının yanına özelliştirilmiş olarak kendi özelliklerimizi de ekleyebilmekteyiz.

Bunun için SharePoint sunucusuna giderek SharePoint 2016 Management Shell yönetici olarak açıyoruz.

Yukarıdaki kodu “http://yunusemrearac” yazan yere aktif etmek istediğiniz site adresini yazarak çalıştırıyorsunuz.

Eğer sharepoint versiyonu da doğru ise yukarıdaki gibi hatasız bir şekilde kod çalışacaktır ve özelliğimiz aktif olacaktır.

Bu script ile özelliğimizi aktif ettikten sonra site content tarafında gelmeyecek ama adresimizin sonuna “/Lists/Custom%20Tiles/AllItems.aspx” yazarak “Custom Tiles” adlı gizli listemize gidiyoruz.

Listemize yeni öğe eklediğimiz zaman yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada başlık, sıra numarası, link adresini ve gideceği url adresini giriyoruz. istersek belirli kullanıcılarda gözükmesi içinde hedef kitle de tanımlayabiliriz.

Yukarıdaki alanları doldurup listemize giriş yaptıktan sonra değişikliklerimizin işlemesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre bazen 24 saati bile bulabilmektedir.

Yapılan çalışmalar sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan ve belirli bir süre geçtikten sonra gördüğünüz gibi yukarıdaki gibi eklediğimiz özelleştirme geldi 🙂

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir