İçeriğe geç

SharePoint Online Klasik Team Site Sitelerini Modern Team Site Sitelerine Arayüz Üzerinden Dönüştürme

Merhaba arkadadaşlar bugün sizlere sharepoint online üzerinde bulunan eski deneyime yani klasik yapıda olan “Team Site” template bir siteyi sharepoint arayüzleri üzerinden modern tasarıma  sahip bir siteye dönüştürebileceğinizden bahsedeceğim.

Gördüğünüz gibi yukarıda klasik deneyime sahip eski yapı da bir sharepoint online sitemiz bulunmaktadır ve ben burada herhangi bir veri kaybı olmadan modern deneyime taşımayı gerçekleştireceğim.

Bunun için sitemizde iken sağ üst tarafta yer alan ayar ikonuna tıklıyoruz ve açılan “Settings” sağ menüsünde yer alan “SharePoint” ana başlığı altında ki “Connect to new Microsoft 365 Group” linkine tıklıyoruz.

Bu seçenekte ise yukarıdaki gibi bir sağ popup ekranı açılacaktır ve yeni deneyimde gelecek özellikler ile birlikte sitenizdeki değişikliklerle ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyor olacaktır. Bunlar sizin tarafınızdan tamam ise işlemi başlatmak için “Let’s get started” butonuna basarak ilerliyoruz.

işlemin ilk adımında yeni modern deneyim için bir Microsoft 365 grubu oluşturulması ve bu siteye bağlanması gerektiği için bu grup hakkında bir bilgi ve bu oluşturulacak grubun özelliklerini ayarlayabileceğiniz bir popup gelecektir. Bu kısımda ayarlamalarınızı kendi sitenize özel tamamladıktan sonra “Connect group” butonuna basarak ilerliyoruz.

Son adımda ise karşınıza bir önceki kısımda oluşturduğunuz Microsoft 365 grubuna eklemek isteyeceğiniz kişileri seçebileceğiniz bir ekran ile gruba eklenen kullanıcıların özellikleri ve yönetimi ile ilgili bir detaylı bilgi gelmektedir. Bunu sonrada yapabilirsiniz ya da şimdi ekleyip veya yok ise boş bırakarak “Finish” butonu ile işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu işlemde saniyeler içinde tamamlanıp yeni modern görünümlü haliyle yukarıdaki gibi siteniz hazırlanmış olacaktır.

Sharepoint admin center tarafında site template olarak yine “Team site (classic experience)” olarak görünecektir. Hatta yeni anasayfa url adresine dikkat ederseniz eğer “/SitePages/Home(1).aspx” şeklinde olduğunu göreceksiniz ve eski ana sayfaya da “/SitePages/Home.aspx” olacak şekilde gitmeye çalışırsanız ulaşacaksınız.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir