İçeriğe geç

Microsoft 365 Ürünü Microsoft Viva Nedir ve Nasıl Kurulur

Microsoft Viva Microsoft firmasının “Employee Experience Platform (EXP)”  yani “Çalışan Deneyimi Platformu” sloganı ile duyurduğu firmaların çalışanlarına yönelik hem onların özellikle uzaktan çalıştıkları sürede daha verimli şekilde çalışmalarını, süreçlerini yönetebilmeleri ve firmaların personellerinin gelişimini takip ederek bu yolda onları yönlendirmeye yönelik çalışmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda da bir çok uygulamayı kendi çatısı altında birleştirmektedir. Aslında Viva için bir firmanın insan kaynakları operasyonlarını rahatlıkla yönetebilecekleri bir imkan sağlamaktadır.

Microsoft Viva Microsoft 365 ürünleri dışında third party yazılımlar olan Zoom, Salesforce, SAP ve SuccessFactors gibi ürünlerle de entegre olacak ve çalışan deneyiminizi başka ürünlerdeki durumlarını da tek bir çatı altından görebilmenizi ve yönetebilmenizi sağlayacak.

Microsoft Viva, Viva Topics, Viva Insights, Viva Learning, Viva Connections, Viva Sales, Viva Goals ve Viva Engage gibi çeşitli uygulamalardan oluşur. Bu ürünlerin her birini daha detaylı olarak ilerleyen zamanlarda inceliyor olacağız. Admin yetkisine sahip kullanıcılar, Microsoft 365 Yönetim Merkezi’nden Viva uygulamaları için kurulumu yapıp lisansları yönetebilir.

Microsoft 365 lisansınız kapsamında sadece Viva Connections özelliklerinin tamamını, Viva Engage, Viva Learning ve Viva Insights özelliklerini kısmen kullanabilirsiniz. Eğer Viva ürününün tamamını kullanmak istiyorsanız “Microsoft Viva Suite” lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Bu iki paketinde kapsayıcılığı ve fiyatlandırması için https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-viva/pricing adresini inceleyebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak “Microsoft 365 admin center” adresi olan https://admin.microsoft.com/ linkine yönetici hesabı ile giriş yapıyoruz.

Kurulum için isterseniz admin center tarafında yer alan genel arama kısmına viva yazara Microsoft Viva ana başlığı altında gelen “Setup > Microsoft Viva” yönlendirmesine tıklayabilirsiniz.

Ya da sol menüde yer alan “Setup” kısmına gelerek burada yer alan “Microsoft Viva” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi direk olarak setup ekranına geldik ve bu ekran da yetkilendirme, lisans kontrolleri, viva ürünlerini gibi aşağıda yer alan tüm kontrolleri yapabilirsiniz.

  • Licenses and roles (Lisanslar ve roller): Doğrudan Microsoft 365 Lisansları sayfasına veya Microsoft 365 Rol atamaları sayfasına gitmek için Lisansları yönet veya Rolleri yönet’i seçebilirsiniz. Rol atamaları sayfasında, rolleri Viva’ya özgü olanlarla sınırlandırmak için arama kutusunda Viva’yı arayabilirsiniz.
  • Plan types (Plan türleri): Satın alınan veya Microsoft 365’e dahil olan Viva planının türünü Plan türü sütununda görebilirsiniz.
  • Assigned admins (Atanan yöneticiler): Yöneticiler sütununda her uygulama için yönetici rollerinin atanıp atanmadığını ve rollerin kime atandığını hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Rol atanan kişilerin adlarını almak için profil çevrelerinin üzerine gelin
  • App pages (Uygulama sayfaları): Bir uygulamanın ayarlar sayfasına gitmek için bir uygulama seçebilirsiniz.
  • Briefing email (Brifing e-postası): Kuruluşunuzdaki kişilerin brifing e-postaları alıp almayacağını seçmek için Brifing e-postasını Viva’da yönet’i seçebilirsiniz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi eğer lisansınız kapsamında vivayi aktif edebilir ve bir çok ürünün özelliğini bir arada toparlayarak sharepoint online siteniz ile de hatta tüm Microsoft 365 ürünlerinizle entegreli çalışacak şekilde kullanabilirsiniz.

Kategori:Microsoft Azure ve Microsoft 365

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir