İçeriğe geç

SharePoint Online Üzerinde Oluşturulmuş Uygulama İçin Tenant Seviyesinde Yetki Verilmeye Çalışıldığında Alınan “Your tenant administrator has to approve this app.” Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere sharepoint Online üzerinde oluşturmuş olduğunuz bir app için yetki tanımlaması yaparken yetki seviyesi için “tenant” seviyesinde yetki tanımlamaya çalıştığınız zaman alacağınız “Your tenant administrator has to approve this app.” hatasından ve çözümünden bahsedeceğim.

Sharepoint online adresinizin sonuna “/_layouts/15/AppInv.aspx” ekleyip daha önceden oluşturduğunuz app için permission vermek istediğiniz zaman “Permission Request XML” kısmına yetki seviyesine göre xml kodunu yazmamız gerekmektedir. App oluşturma ve yetki seviyeleri ile ilgili önceki bloglarımda bahsetmiş olduğum için bu kısımda fazla detay vermeden ilerleyeceğim.

Eğer scope kısmında “http://sharepoint/content/tenant” olarak yapar ve tenant seviyesinde bir yetki vermek isterseniz yukarıdaki gibi bir hata ile karşılacaksınız.

Bu yetki seviyesi tenant seviyesinde yani sitenizinde üst düzeyinde bir yetki seviyesi olduğu için tenant admin onayı gereken bir yetki seviyesi gerekmektedir. SharePoint adresinize tenant admin kullanıcısı ile de login olmanız fark etmeyecektir. Dediğim gibi sitenizin de üzerinde bir yetki olduğu için “SharePoint Online Admin” seviyesinde bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

Bu aşamada ilk olarak sharepoint online admin adresinize giriş yapmanız gerekmektedir. Yani “https://TenantName-admin.sharepoint.com/” şeklinde “TenantName” kısmına sharepoint domaininizi yazarak admin sitesine gidiyoruz ve login oluyoruz. Şimdi bu kısımda admin adresimizin sonuna “/_layouts/15/AppInv.aspx” yazarak buradaki app permission yetki verme sayfasına gidiyoruz.

Burada açılacak olan app permissin sayfasında “App Id” bilginizi girerek “Lookup” butonu ile app bilgilerinizi getirebilirsiniz. Sonrasında da yetki xml bilgisini de yazarak “Create” butonu ile yetki oluşturma işlemini yapıyoruz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi burada yaptığımız yetki tanımlama işlemi herhangi bir hata vermeden ilerledi ve “Trust It” butonuna basarak yetki tanımlama işlemini tamamlayabilirim.

Burada unutmamanız gereken şey bu yetkiyi verdiğiniz app sadece app oluşturduğunuz site bazından değil tenant bazından yani admin yetkisi bazından tüm sitelerinize ve sharepoint sisiteminize erişebilecek bir yetki seviyesi tanımlamış olacaksınız. Eğer bu seviye de bir çalışma ve yetki ihtiyacınız yok ise bu yetki seviyesinde bir yetkilendirme yapmamanızı tavsiye ederim.

Kategori:SharePoint

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir