İçeriğe geç

Microsoft Yammer Genel Özellikleri ve SharePoint Online Modern Site ile Classic Site Yapılarında Yammer Entegrasyonu

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ve şuanda da bir Microsoft 365 ürünü olarak sunduğu bir ürün olan Yammer uygulamasını yine bir diğer Microsoft 365 ürünü olan SharePoint online üzerindeki Modern ve Classic site yapılarına nasıl entegre edeceğimizden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Yammer Microsoft tarafından geliştirilmiş olan kurum içi sosyal ağ platformu olarak geçmektedir. Daha önceden on prem versiyonları da olan ve şimdi tamamen online olarak sunulan bu hizmet günümüzde bir çok özelliği ile birlikte var olan sosyal medya uygulamalarını aratmamaktadır.

Günümüzde tüm kullanıcılar için sosyal medya ve etkileşim bir vaz geçilmez haline gelmiş olmak ile beraber özellikle pandemi sonrası remote ve home office tarzı çalışma modellerinin benimsenmesi ile kurum içi çalışanların etkileşimlerini arttırmak için bayağı bir önem arz etmektedir. Tabi bu konuda öncelikle şirketlerin en büyük sorunu haline gelen veri güvenliği yanı sıra sadece kurum içine hatta ekiplere özel bir sosyal ağ iletişim platformları büyülk bir ihtiyaç haline gelmektedir.

Genel olarakta bir çok şirketin hem kvkk hem de veri güvenliği bakımından sosyal medya sitelerinin erişimlerinin engellenmesi ve buralarda şirket ile ilgili paylaşımların yapılmaması hassasiyeti dolayısı iletişim ve aidiyet eksikliğini ortadan kaldıracak güzel bir uygulama hizmeti sunmaktadır.

Eğer Microsoft 365 lisanslama kısmında kullanıcılarınıza yammer lisansı da tanımladıysanız tüm çalışanlarınız https://web.yammer.com/ adresi üzerinden kendi yammer adresine giriş yapabilir.

Bu kısımda tabi kullanıcılar kendi sayfalarında gönderi paylaşabilir, başka kullanıcıların profillerini görüp, takip ederek, takip edilerek onların sayfalarında birşeyler paylaşabilirler. Bu kısımda yetkinlikler diğer sosyal medya siteleri ile aynı özellikleri sunmaktadır. Bununu yanı sıra anket, teşekkür, soru sorma gibi özellikleri de kullanabilmektedirler.

Yukarıda da gördüğünüz gibi paylaşım ekranında istediğiniz tipte bir gönderi paylaşıp başkalarını ekleyerek gönderilerinize ek, link, gif vs. eklemeleri yaparak özelleştirme imkanları da sunmaktadır.

Aynı zamanda yaptığınız gönderilere diğer insanlar tarafından yorum yapma beğenme ve paylaşma gibi ekstra özelliklerde gelmektedir. Dediğim gibi günümüz popüler sosyal medya özelliklerinin hepsi mevcut olarak gelmektedir.

Bunun yanı sıra ekiplere ve gruplara özel kapalı ya da açık etkileşim grupları oluşturulabilmektedir.Admin yetkisine bağlı olarak yukarıda görüldüğü gibi çok hızlı ve basit bir şekilde bu grupları oluştup yönetebilirsiniz.

Şimdi bu kısımda eğer şirket içi hem yammer hesabınız hem de sharepoint online üzerinde bir portaliniz var ise kullanıcılarınıza bu tarafta yammer sitesine de gitmeden portal üzerinden kullanabilme özelliği sunabilmektesiniz. Bu sayede kullanıcıları bir çok farklı site üzerine yönlendirmek yerine tek bir adres üzerinden bir çok site ile bağlantılı bir iletişim sağlayabilmesi kolaylığı da sunmuş olacaksınız.

Şimdi bu kısımda Single Sign On (SSO) olacak şekilde Yammer uygulamanızı, profilinizi ya da özel grubunuzu sharepoint ortamında nasıl entegre olarak çalıştırıcağınızı göstereceğim.

Eğer sharepoint online site teması olarak “Modern Site” teması kullanıyorsanız bu kısımda sharepoint size zaten spfx modül olarak bir entegrasyon uygulaması sağlamaktadır.

Modern site yapısında uygulama eklemeye tıklayıp arama kısmında “Yammer” yazarak arattığınız zaman karşınıza bunun için 2 adet uygulama çıkacaktır. Bunlardan birini eklediğiniz zaman sağ popup olarak çıkacak özellikler kısmında göstermek istediğiniz kaynağı ve görüntüleme şablonunu seçerek özelleştirmenizi tamamlayıp sayfasınızı yayımlamanız yeterki olacaktır.

Gördüğünüz gibi sharepoint online tarafta login olan kullanıcı ile sanki yammer sitesindeymiş gibi girişim yapılarak sayfam hazır hale geldi ve dakikalar içerisinde entegrasyonumu tamamlamış oldum.

Eğer “Modern Site” değilde “Classic Site” bir temaya sahip sharepoint online siteniz var ise bunun için yammer tarafında embed kod hazırlayabilme şansı vermektedir ki bu yöntemi tabi modern site için de kullanabilirsiniz.

Bunun için herhangi bir community site gelerek sağ taraftaki üç nokta üzerinden “Embed community feed” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu seçenek ile birlikte açılacak olan popup kısmında bu grup için temel yapıda bir embed kod üretmektedir. Eğer siz bunu SPFx modülündeki gibi özelliştirmek isterseniz açıklama kısmında yazan “Further customize the feed here.” yazısındaki linke tıklayarak embed özelleştirme ekranına gidebilirsiniz.

Bunun yanı sıra https://web.yammer.com/embed/widget adresi ile de bu sayfaya direk ulaşabilirsiniz.

Bu kısımda da gerekli özelleştirmelerinizi yaparak “Get code” butonu ile sağ taraftaki özelleştirmenizi gördüğünüz ekran için embed kodunuzu alabilirsiniz.

Bu embed kodu istediğiniz sayfaya bir “Script Editör” webpartı kullanarak rahatlıkla ekleyip yine dakikalar için entegrasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi şirket içi iletişimi güçlü tutmak ve çalışanlarınıza güzel bir sosyal paylaşıp platformu sunarak bunu da var olan portal sisteminizden rahat bir şekilde sağlayarak yapabilirsiniz.

Kategori:Microsoft Azure ve Microsoft 365

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir